چوب

خرید ورق ام دی اف

خرید ورق ام دی اف

ورق MDF جزو پرکاربردترین مواد اولیه برای ساخت انواع کابینت و کمد دیواری است و به همین دلیل خرید ورق ام دی اف با قیمت و کیفیت مناسب برای رفع نیازهای موجود در صنایع تولید کمد، کابینت و برای دکوراسیون داخلی ساختمان بسیار مهم است.

به این منظور انواع ورق ام دی اف (با روکش یک رو و دورو یا بدون روکش) به بازار عرضه شده اند که هر یک مشخصات منحصر به فرد خود را دارند و برای همین شاید قیمت خرید آن ها نیز متفاوت باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: خرید چوب ترمووود فنلاندی

ورق MDF چیست؟

ورق ام دی اف یکی از محصولات به دست آمده از ذرات چوب است که با مواد نگهدارنده به هم پرس شده اند. ورق MDF به دلیل مزایای منحصر به فرد خود در ساخت انواع کابینت و کمد دیواری به جای چوب استفاده می شود.

این ورق ها به جای الوار به دست آمده از تنه درختان، از خرده چوب تولید می شوند. برای همین هزینه ساخت آن ها کمتر است (برای مثال می توان به استفاده از ساقه غلات یا نیشکر برای ساخت ورق ام دی اف اشاره کرد که باعث صرفه جویی در هزینه ساخت این محصولات خواهد شد).

با توجه به این که استفاده از تنه درختان برای ساخت انواع کابینت یا درب و کمد دیواری از نظر زیست محیطی چندان مطلوب نیست، استفاده از خرده چوب یا مواد اولیه مانند ساقه نیشکر (که عملا از چرخه تولید خارج می شوند) به جای چوب تنه درختان گزینه بسیار مناسبی برای تولید انواع ام دی اف است.

فرایند ساخت ورق ام دی اف به چه صورت است؟

برای این که ذرات چوب بتوانند در کنار هم تشکیل ورق ام دی اف بدهند، لازم است تا از مکانیزم های خاصی برای پرس کردن آن ها استفاده شود.

چگونگی اعمال فشار و استفاده از گرما برای پرس کردن هر چه بهتر ذرات چوب با استفاده از چسب یکی از مهم ترین عواملی است که شاید روی کیفیت ورق نیز تا حد زیادی تاثیرگذار باشد.

برای همین به عنوان یک خریدار در صورت نیاز به خرید ورق ام دی اف شاید توجه به مکانیزم ساخت ورق های ام دی اف و نوع چسب یا رزین مورد استفاده برای شما مهم باشد.

می توانید در صورت علاقه به آشنایی بیشتر با عوامل تاثیرگذار بر کیفیت ورق ام دی اف در مورد کیفیت محصولات موجود در بازار اطلاعات بیشتری به دست آورده و بهترین تولید کنندگان ورق MDF را برای انتخاب و خرید ورق ام دی اف انتخاب کنید.

کسب اطلاعات بیشتر: خرید الوار چوب گردو

روکش ورق ام دی اف

جنس روکش ورق ام دی اف مهم است. البته باید توجه داشت که در بازار ورق های ام دی اف تولید شده را می توان بدون روکش به فروش رساند. اما برای بهبود مشخصات ظاهری و افزایش دوام آن باید از روکش استفاده کرد. به طور معمول افرادی که به دنبال خرید ورق ام دی اف هستند تلاش می کنند محصولات روکش دارد که بهترین کیفیت را دارند برای خرید انتخاب کنند.

کاربرد ورق MDF

این محصولات برای ساخت کابینت با جنس و کیفیت مناسب استفاده می شوند. البته در تولید انواع کمد دیواری و حتی ویترین برای بهبود دکوراسیون داخلی منازل به کار می روند.

قیمت خرید ورق ام ای دف چند است؟

قیمت ورق ام دی اف یکی از مهم ترین معیارها برای انتخاب این محصولات توسط خریداران است.  قیمت این محصولات به عوامل متعددی وابسته است.

برای مثال قیمت خرید ورق ام دی اف دارای روکش بالاتر از ورق های فاقد روکش است. که این امر بدیهی کاملا بدیهی است. البته فاکتورهای دیگری هم هستند که تاثیر زیادی روی قیمت خرید ورق ام دی اف دارند. مهم ترین آن ها در زیر برای شما لیست شده اند:

1. برند تولید کننده ورق ام دی اف

در حال حاضر برندهای متعددی در داخل کشور اقدام به تولید ورق ام دی اف با استفاده از مواد اولیه متفاوت می کنند. کیفیت محصولات این برندها ممکن است متفاوت باشد.

برای همین ممکن است قیمت خرید ورق ام دی اف (خام و بدون روکش) از یک برند تا یک و نیم برابر بیشتر باشد. البته این تنها یک مثال است و نمی توان به طور دقیق تفاوت قیمت انواع ورق ام دی اف را بدون در نظر گرفتن سایر مشخصات آن بیان کرد.

کسب اطلاعات بیشتر: خرید نئوپان ملامینه

2. جنس روکش ورق MDF

ورق MDF ممکن است که به صورت یک رو روکش شده باشد. یا این که روکش دورو داشته باشند. گروهی از محصولات نیز فاقد روکش هستند. روشن است که برای خرید ورق ام دی اف دو رو باید هزینه بالاتری در مقایسه با ورق ام دی اف یک رو (یا محصولات فاقد روکش) پرداخت شود.

لازم به ذکر است هزینه روکش کردن ورق ممکن است باعث افزایش قیمت خرید آن تا چند ده درصد شود. برای همین به عنوان یک خریدار باید به این مولفه هنگام خرید ورق ام دی اف توجه کنید.

3. ضخامت ورق و ابعاد آن

ضخامت ورق ام دی اف به طور معول نشان دهنده میزان مواد اولیه مورد استفاده در آن است. ابعاد ورق نیز با توجه به ابعاد استاندارد تعیین و روی قیمت تاثیرگذار است.

شما می توانید با توجه به ضخامت و ابعاد ورق (که می تواند برای مثال به ترتیب 16 میلی متر و 366 * 183 میلی متر باشد)، نصبت به سوال در مورد قیمت خرید ورق ام دی اف از برندهای مختلف با فروشندگان معتبر در بازار سوال کنید.

لازم به ذکر است که این ورق ها با ضخامت های بالاتر و برای مثال با ضخامت 32 میلی متر و 48 میلی متر نیز به بازار عرضه شده اند که ممکن است برای برخی از کاربری ها مناسب تر باشد.

4. رنگ ورق ام دی اف

امروزه انواع ورق با رنگ های مختلف برای ساخت انواع کابینت و کمد دیواری در بازار وجود دارند. استفاده از این رنگ ها با توجه به نیاز جامعه و ترندهای روز دنیا صورت می پذیرد. برای مثال می توان به ورق ام دی اف با رنگ سفید اشاره کرد که هنوز هم یکی از رنگ هایی است که در بسیاری از دکوراسیون ها استفاده می شود. برخی از ورق ها نیز به صورت رنگی (با رنگ های متنوع) به بازار عرضه می شوند.

هنگام خرید ورق ام دی اف ممکن است که رنگ آن تاثیر نسبتا قابل ملاحظه ای بر روی قیمت خرید آن داشته باشد. تاثیر رنگ روی قیمت خرید ورق ام دی اف در بسیاری از موار مشهود است. برای مثال ممکن است که ورق های رنگی قیمت بالاتری در مقایسه با ورق های سفید رنگ داشته باشند.

سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت خرید ورق ام دی اف

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا می توان به فاکتورهای دیگری اشاره کرد که روی قیمت خرید ورق ام دی اف تاثیر خواهند گذاشت. از جمله نوسانات نرخ ارز و یا نرخ نورم که در کشور ما از عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت انواع محصولات و از جمله ورق MDF است.

همچنین جنس روکش بسیار مهم است. برای مثال در بازار ایران امکان خرید ورق ام دی اف هایگلاس ترک نیز وجود دارد. با این وجود هزینه های لازم برای خرید این محصولات ممکن است بالاتر باشد.

کسب اطلاعات بیشتر: خرید نئوپان

تاریخچه ورق ام دی اف به چه زمانی بر می گردد؟

تولید ورق ام دی اف در کشورهای اروپایی و آمریکا از کمتر از صد سال پیش شروع شد. با این وجود استفاده گسترده از آن به چند دهه قبل بر می گردد.

در ایران برای خرید ورق ام دی اف و استفاده از آن برای ساخت کابینت یا کمد، تا حدود دو دهه پیش نیاز به واردات این محصولات بود. اما از حدود دو دهه پیش برندهای معتبری در داخل کشور اقدام به تولید و عرضه انواع ورق ام دی اف به بازار کرده اند.

در حال حاضر با توجه به این که ام دی اف در مقایسه با چوب مشخصات بهتری از نظر مقاومت در برابر رطوبت دارد، شاهد هستیم که استفاده از آن به طور گسترده ای در ساخت انواع کابینت و کمد دیواری افزایش یافته است.

تفاوت ورق های هایگلاس، ممبران و سایر ورق ها چیست؟

بسیاری از افرادی که نیاز به خرید ورق ام دی اف دارند، باید به طور کامل با این تفاوت ها آشنا شوند. ورق هایی که با نام هایگلاس یا پلی گلاس و ممبران شناخته می شوند، در واقع فقط در روکش هایشان با هم تفاوت دارند.

لازم به ذکر است که در بسیاری از کاربردها روکش ورق mdf از نوع ملامینه است. با این وجود ورق هایگلاس دارای روکش از جنس ملامینه و پلکسی گلاس است. برای روکش ورق در مواردی از مواد اولیه دیگر مانند پی وی سی، پلی متیل متاکریلات و چوب یا ترکیبی از مواد اولیه ذکر شده استفاده می شود.

برای همین مغزی تمام ورق ها تقریبا یکسان است و تفاوت در روکش MDF باعث تفاوت در نام گذاری آن ها شده است. توصیه می شود در زمان خرید ورق ام دی اف به مزایا و معایب هر یک از این محصولات توجه کنید.

در صورت نیاز به آگاهی از تفاوت قیمت خرید ورق ام دی اف برای انواع محصولات موجود در بازار بهتر است با عرضه کنندگان معتبر این محصولات مشورت کنید. پس از دریافت مشاوره های لازم می توانید در مورد خرید هر یک از این محصولات تصمیم گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *